טופס 630

פוסטים אחרונים
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit eiusmod tempor ncididunt ut labore et dolore magna

מבטו של הרוע

המגזין TIME כתב על הצלם ארנולד ניומן “על ידי הגזמה או לחילופין מיזעור של סביבתם של מצולמיו, הוא מדגיש ללא רחם את פניהם לכדי דמות אימפרסיוניסטית המעידה על אופיים האמיתי “

ארנולד ניומן צילם נשיאים, שחקנים, ספורטאים ופוליטיקאים, אבל תמונה אחת שלו נכנסה להיסטוריה. זו התמונה המוצגת בפוסט הזה.

בגיל 28, ארנולד ניומן כבר התפרנס בכבוד. הוא היה צלם עצמאי שצילם עבור המגזינים LIFE, TIME, פורצ’ן וניוזוויק. הוא התמחה בצילומי פורטרטים, ואם למנות רק חלק קטן מהאנשים שביקשו להצטלם על ידו, אפשר למצוא ברשימה את מרלן דיטריך, הנשיאים קנדי טרומן ורייגן, פאבלו פיקאסו, אודרי הפבורן ועוד ועוד. אפילו אנרי קרטייה ברסון שקוראי הבלוג הזה יודעים שבעיני הוא גדול הצלמים אי פעם הסכים לחרוג ממנהגו שלא להצטלם, וקיבל בתמורה צילום מוצלח מאד.

אנרי קרטייה ברסון

ב-1963 אלפרד קרופ, התעשיין הגרמני הידוע לשמצה שהעסיק במפעליו במלחמת העולם השניה 100,000 עובדי כפיה, רובם יהודים, ביקש להצטלם. רק אחרי שאנשיו קבעו תור אצל ניומן, הם גילו עובדה חדשה: ניומן היה יהודי. קרופ האנטישמי החליט מיד לבטל את הפרוייקט, באמרו שאינו חש בנוח שיהודי יצלם אותו, אבל בסוף התרצה.

אלפרד קרופ אגב, הואשם בסוף מלחמת העולם השנייה בפשעים נגד האנושות, השתתפות ברצח, השמדה, שיעבוד, כליאה, עינוי ושימוש בכוח אדם בתנאי עבדות. הוא נדון ל-12 שנות מאסר ושוחרר אחרי שנתיים וחצי. זה כל מה שהוא שילם על רצח של עשרות אלפי יהודים שעבדו למוות במפעלים שלו וסייעו לו לגרוף הון ולחמש את גרמניה.

לימים, ניומן סיפר את הסיפור: “פעמיים בחיי החלטתי להוציא את המצולמים שלי רע בצילומי הדיוקן שלהם: פעם היה זה ריצ’רד ניקסון שאפילו לא התאמצתי להגיע לתוצאה הזו – הוא היה אדם כה רע, עד שצילום הדיוקן שלו הדגיש את זה מיד”

כשהשבועון ניוזוויק ביקש מניומן לצלם את אלפרד קרופ, תגובתו הראשונית הייתה “לא, הוא השטן”. העורכים שלו בשבועון ענו לו “גם אנחנו חושבים ככה, צלם אותו”.

“את קרופ החלטתי להציג כשטני בכוונה. הוא היה חברו הטוב של היטלר, העביד בפרך עשרות אלפי יהודים, ומשאחד האסירים שלו נחלש, הוא נשלח היישר למשרפות של אושוויץ. שיכנעתי אותו להצטלם באחד המפעלים שלו, ובכוונה בחרתי מפעל רכבות. ביקשתי ממנו לנטות קדימה ולשלב את ידיו, והרוע פרץ מהתמונה שלו. במציאות הוא היה איש נאה, אבל הצלחתי במשימה”

ראו נא את התמונה של אלפרד קרופ. זו תמונתו של הרשע, של איש מלא שנאה. עבודה גאונית של צלם מחונן.

כשהצילום פורסם, אלפרד קרופ רתח. הוא הודיע לניומן שינצל את קשריו כדי להפוך אותו לפרסונה נון גרטה (אישיות בלתי רצויה) בגרמניה. ניומן לא התקפל. הוא השיג את מטרתו.

כאן אפשר לצפות (בקליפ באיכות גרועה לצערי) בארנולד ניומן מדבר על הצילום של קרופ

:לשתף את הפוסט