הדיילת הראשונה בהיסטוריה

קתי לרוי, 1967

אלן צ'רץ' נולדה בתחילת המאה העשרים, והמציאה מקצוע שלא היה קיים לפניה. בעידן אחר היא אולי הייתה בוחרת בקריירה שונה, אבל הנסיבות והתקופה שבה חיה הביאו אותה למקום שהכניס אותה להיסטוריה כדיילת הראשונה אי פעם. אבל זה רק חלק קטן ממי שהייתה או ממה שהייתה – רבת פעלים ומעש, חלוצה ובעלת דמיון ואשת ביצוע. אבל איכשהו היא נשכחה מלב, והחלטתי לכתוב עליה.

וויליאם בואינג, יצרן המטוסים המפורסם ,ייסד את חברת תעופה משלו ב-1927 והתחיל להפעיל קו סדיר בין סאן פרנציסקו ושיקאגו. אבל אנשים פחדו לטוס. הרעיון של כניסה לקופסא ממונעת קטנה שמסוגלת לעוף בעודם יושבים בה לא התקבל בשמחה כה רבה והמוני אנשים עדיין בחרו בדרכים אחרות ואיטיות יותר נוע לאורך המדינה, כמו רכבת למשל.

עוד בילדותה באיוווה, אלן צ'רץ' הוקסמה ממטוסים. היא גרה ליד שדה תעופה, ורעש מנועי המטוסים הלהיב אותה. מיד כשסיימה את לימודיה והתחילה לעבוד בסאן פרנציסקו כאחות, היא ניגשה לשדה תעופה אזורי קטן והחלה ללמוד טיסה. תוך זמן לא רב היא הוכשרה כטייסת וזבמנה הפנוי נהנתה לטוב מעל למפרץ.

אלן צ'רץ'
אלן צ'רץ'

שלוש שנים לאחר מכן, אלן צ'רץ' ישבה וחשבה מה היא רוצה לעשות בחיים. הימים היו ימי תחילת המשבר הכלכלי הגדול, והאופציות היו מועטות יחסית. היא הייתה טייסת ואחות מוסמכת,  והיא חלמה לטוס.

אלן צ'רץ' במדי אחות.
אלן צ'רץ' במדי אחות.

בקשתה להיות טייסת בחברה החדשה שהוקמה נדחתה מיד עקב היותה אישה, ואז הבזיק רעיון במוחה: היא פנתה להנהלת החברה והציגה בפניהם את ההצעה שלה לתפקיד חדש: מכיוון שאנשים חששו מטיסות מסחריות, היא הציעה שבכל טיסה תהיה אחות מוסמכת שתוכל לטפל בנוסעים המפוחדים. סטיב סימפסון, מנהל החברה שתכנן לשכור גברים לתפקיד הטיפול בנוסעים הבין מיד את הפוטנציאל שבהצעתה, וקיבל אותה באותו רגע לעבודה.

השם שהוצע (והתקבל) היה “sky girls”, ושמונה נשים החלו לעבוד במטוסי החברה.

אי אפשר לומר שהדרישות היו נאורות במיוחד: על מנת להתקבל למשרה היה על הנשים להיות:

  • אחיות מוסמכות
  • רווקות (היה עליהן להתחייב לתקופת רווקות מינימלית של שנה וחצי. נישואין היוו עילה לפיטורים מיידיים)
  • עד גיל 25
  • עד גובה 1.63
  • מתחת למשקל של 52 ק"ג

בנוסף לתפקידי הגשה, הוטל עליהן להעלות את המזוודות של הנוסעים במטוס, ולעזור לטייסים לדחוף את המטוס להאנגר שלו בסוף הטיסה. אבל הייתה להן עבודה ששילמה 125 דולר לחודש, ובאותם ימים זה היה יותר מפי 2 מהשכר הממוצע, אם בכלל הייתה עבודה.

שמונה הנשים הראשונות אי פעם להיות דיילות, 1930.
שמונה הנשים הראשונות אי פעם להיות דיילות, 1930.

בב15 במאי 1930, בדיוק היום לפני 84 שנים, הייתה הטיסה הראשונה שלה כדיילת, והטיסה הראשונה אי פעם שהייתה בה דיילת. היא הצטיינה בתפקידה.. אגב, הטיסה מסאן פרנציסקו לשקאגו נשאה 14 נוסעים והיו בה 13 עצירות ביניים לשם תידלוק.

אלן צ'רץ' עבדה שנתיים, עד שבשנת 1932, תאונת דרכים קשה קטעה את חלומותיה להשתלב בתפקידים נוספים בחברת התעופה. כשהשתקמה לאחר מספר חודשים חזרה לעבוד כאחות.

אלן צ'רץ'
אלן צ'רץ'

כעשור לאחר מכן, ארה"ב הותקפה והצטרפה ללוחמה במלחמת העולם השנייה. אלן צ'רץ לא היססה: היא התפטרה ממשרתה הבטוחה כמורה בבית הספר לאחיות, התנדבה מיד לשירות, קיבלה דרגת קצונה של סרן בחיל האוויר והייתה לאחות מוטסת קרבית. היא שירתה במהלך המלחמה בגרמניה, איטליה, אנגליה, צרפת ובחזית הצפון אפריקאית. על שירותה היא קיבלה אותות הצטיינות רבים.

סרן אלן צ'רץ'
סרן אלן צ'רץ'

אלן צ'רץ נהרגה מתאונת רכיבה ב-1965 ונפטרה בגיל 60.  חברת יונייטד מקיימת עד היום טקסים לזכרה ומחלקת פרסי הצטיינות על שמה. מרכז ההדרכה שלהם קרוי על שמה ומוקדש לה.

פסלון והקדשה לאלן צ'רץ' במרכז ההדרכה של יונייטד איירליינס
פסלון והקדשה לאלן צ'רץ' במרכז ההדרכה של יונייטד איירליינס

7 comments

Leave a comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *