מבטו של הרוע

המגזין TIME כתב על הצלם ארנולד ניומן "על ידי הגזמה או לחילופין מיזעור של סביבתם של מצולמיו, הוא מדגיש ללא רחם את פניהם לכדי דמות אימפרסיוניסטית המעידה על אופיים האמיתי "

ארנולד ניומן צילם נשיאים, שחקנים, ספורטאים ופוליטיקאים, אבל תמונה אחת שלו נכנסה להיסטוריה. זו התמונה המוצגת בפוסט הזה.

בגיל 28, ארנולד ניומן כבר התפרנס בכבוד. הוא היה צלם עצמאי שצילם עבור המגזינים LIFE, TIME, פורצ'ן וניוזוויק. הוא התמחה בצילומי פורטרטים, ואם למנות רק חלק קטן מהאנשים שביקשו להצטלם על ידו, אפשר למצוא ברשימה את מרלן דיטריך, הנשיאים קנדי טרומן ורייגן, פאבלו פיקאסו, אודרי הפבורן ועוד ועוד. אפילו אנרי קרטייה ברסון שקוראי הבלוג הזה יודעים שבעיני הוא גדול הצלמים אי פעם הסכים לחרוג ממנהגו שלא להצטלם, וקיבל בתמורה צילום פורטרט מוצלח.

ב-1963 אלפרד קרופ, התעשיין הגרמני הידוע לשמצה שהעסיק במפעליו 70 אלף עובדי כפיה יהודים במלחמת העולם השניה, ביקש להצטלם . רק אחרי שאנשיו קבעו תור אצל ניומן, הם גילו עובדה חדשה: ניומן היה יהודי. קרופ האנטישמי החליט מיד לבטל את הפרוייקט, באמרו שאינו חש בנוח שיהודי יצלם אותו.

לימים, ניומן סיפר את הסיפור: "פעמיים בחיי החלטתי להוציא את המצולמים שלי רע בצילומי הדיוקן שלהם: פעם היה זה ריצ'רד ניקסון שאפילו לא התאמצתי להגיע לתוצאה הזו – הוא היה אדם כה רע, עד שצילום הדיוקן שלו הדגיש את זה מיד"

ריצ'רד ניקסון, צילום של ארנולד ניומן
ריצ'רד ניקסון, צילום של ארנולד ניומן

"את קרופ החלטתי להציג כשטני בכוונה. הוא היה חברו הטוב של היטלר, העביד בפרך עשרות אלפי יהודים, ומשאחד האסירים שלו נחלש, הוא נשלח היישר למשרפות של אושוויץ. שיכנעתי אותו להצטלם באחד המפעלים שלו, ובכוונה בחרתי מפעל רכבות. ביקשתי ממנו לנטות קדימה ולשלב את ידיו, והרוע פרץ מהתמונה שלו. במציאות הוא היה איש נאה, אבל הצלחתי במשימה"

ראו נא את התמונה של אלפרד קרופ. זו תמונתו של הרשע, של איש מלא שנאה. עבודה גאונית של צלם מחונן.

35mf62s - Copyאלפרד קרופ, צילום של ארנולד ניומן (הקליקו להגדלה, אפשר להבחין בפרטים רבים נוספים באיש)

כשהצילום פורסם, אלפרד קרופ רתח. הוא הודיע לניומן שינצל את קשריו כדי להפוך אותו לפרסונה נון גרטה (אישיות בלתי רצויה) בגרמניה. ניומן לא התקפל. הוא השיג את מטרתו.

8 comments

 1. לפי מה שמצאתי, הוא שכנע את יועציו של קרופ שאין לו מה לדאוג, ושלמרות שהוא יהודי, בפועל הוא אמריקאי ומקצוען ובעל נסיון. לא ברור מה הוא עשה, אבל הוא הצליח לשכנע אותו. מזל.

 2. האם יוצרי הסימפסונס השתמשו בתמונה כהשראה למר. ברנז ?
   
  <a href="http://iiioioiii.files.wordpress.com/2007/08/simpsons-mr-burns.jpg">למשל</a>

 3. פרגולות בירושלים היו קמצנים מכדי לפרסם במקומות רגילים, אז הם חשבו שאפשר לכתוב תגובות לא קשורות בבלוג שלי כולל תיאור העסק שלהם וכתובת האתר. אישית, הייתי מתרחק מבעלי מקצוע קמצנים בגלל שיש סיכוי שהם יתקמצנו גם בחומרי גלם כשיעבדו אצלכם.
   
   
  טל': 072-2590223
   

 4. תמונה חזקה של צלם עם מטרה. סיפור יפה. אפשר לראות את זה כסוג של נקמה קטנה, במידת האפשר

Leave a comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *